Gübreleme, Çapalama ve İlaçlama

Gübreleme
Cevizin en fazla gereksinim duyduğu makro elementler azot ve potasyumdur. Dikimden önce yalnız fosfat ve potasyumlu gübre uygulanır. Fidanların birinci yaşından başlayarak ağacın her yaşı için 100 gr/ağaç hesabıyla toprak ph sına göre amonyak nitrat veya amonyum sülfat verilir.

Çapalama
Dikilen fidanların çevresinin doğru zamanda çapalanıp hem havalandırılması hem de verilecek gübre ve suyu kolaylıkla alması sağlanmalıdır.

Zirai ilaçlama
Cevizlerde görülen en önemli hastalık ceviz antraknozudur (gnomonia leptostyla). Ağacın yaprakcık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülen bu hastalıktan dolayı ağaç yaz ortalarında kenarları kurumuş, kıvrılmış ölü yapraklarla kaplanır ve bu yapraklar daha sonra dökülür. Meyve kabuğundan meyvelere geçebilen bu hastalık meyvede küçük noktalar veya daha büyük kara lekeler halinde görülür. Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde Bordo Bulamacı (göz taşı) veya diğer hazır bakırlı preparatlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice ilaçlanmalıdır.
Cevizde en önemli zararlılardan biri ceviz iç kurdudur(cydia pomonella).Kurdun lavları meyveye zarar verir. Meyve içinde bir aydan fazla süre beslenen iç kurdu, sonuçta meyvelerin dökülmesine neden olur. Mücadele için Azinphos methyl, Carbaryl veya Phosalone suya karıştırılarak uygulanır. Kimyasal mücadele haziran ayı içinde, ceviz meyveleri erik büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Burada önemli olan organik tarım gereklerine göre zararlılar ile mücadele etmektir. Bu da MİKRORMAN kadrosu ile sağlanmaktadır.

Daha Detaylı Bilgi Almak İçin...